فروشگاه ماکلیک کنخبری نو بیا تو

کد نمایش پیغام

ژل افزایش دهنده قد
 
....**...


سلام
به وب مهندسی پزشکی خوش آمدید
امیدواریم که بتونیم نظر شما رو با مطالبی که میزاریم جلب کنیم.
جهت همکاری میتوانید با ما تماس بگیرید.یا حق


مدیر سایت : امیر کمالی
تبادل لینک هوشمند
آمار سایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
مهندسی پزشکی
غریبی بی شعاریست
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
شنبه 13 اسفند 1390 :: نویسنده : امیر کمالی

مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی


سل کانتر -شمارنده سلولیاز این دستگاه برای اندازه‌گیری پارامترهای خونی به صورت کمی استفاده می‌کنند. وظیفه اصلی این دستگاه ها تهیه گزارش سریع و دقیق به روشی ساده از پارامترهای اصلی خون است، به نحوی که نمونه های غیر طبیعی از نمونه های طبیعی تفکیک شده  و جهت انجام بررسی های بیشتر آن ها از روش های متداول دیگر کمک گرفته می شود .
ســـــــل کـــــــانـــتــــــر از دو واژه (‌ســـلــــــول)cell و (‌شمارش)count تشکیل شده است . استفاده از ایـن دستگـاه هـا امـروزه پیشـرفـت خوبی داشته اســـت. روش دسـتـــی هـــم در کـنـــار ایــن روش خودکار برای کالیبراسیون استفاده می شود.  هر چـنــد کــه ایــن دسـتـگــاه هــا یـکــی از مـلــزومـات آزمایشگاه های امروزه هستند و با دقت بالا کار می کنند اما باز هم ممکن است جواب به دست آمــده از نـتــایــج واقـعــی دور بــاشـد. در کـذشـتـه ســل‌‌کــانـتــر هــا بـر اسـاس انـدازه ، سلـول هـا را شـمـارش مـی‌کـردنـد امـا امـروزه از روش هـای جـدیـدی مـانند اسکاتر استفاده می شود. انواع مختلفی از این نوع دستگاه ها وجود دارد که از روش هـــای مـخـتـلـفـــی بـــرای انـــدازه گـیـــری و شمارش سلول ها استفاده می شود اما تقریبا تمام آن هـا از یـکـی از چـهار روش امپدانس (روش امپدانس الکتریکی-تغییر در هدایت الکتریکی) ، اپـتـیـکـال (الـکـتـرواپـتـیـکـال) ، و تـلـفـیقی استفاده مـی‌کـنـنـد.روش امـپـدانـس بـه عـلـت سـهولت و مزایایی نسبتا خوبی که دارد بیشتر استفاده می شود.  سل‌کانتر های اپتیکال توسط نور و قوانین حاکم بر آن شاخص های هماتولوژی را گزارش مـی‌کـنـد. در ادامه چند روش مورد استفاده در سل‌کانتر ها مورد بررسی قرار می گیرد:

مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی


مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی


روش امپدانس 
امپدانس الکتریکی عمده‌ترین روش به‌ کار گرفته ‌شده در تحلیل‌گر های هماتولوژی است.  در این روش سلول های خونی (ذرات بیولوژیک نارسانا) در یک رقیق‌کننده هادی جریان الکتریکی (الکترولیت) معلق شده و سپـس بـه داخـل روزنـه شمـارش یـک استـوانـه شیشـه‌ای کشیده می‌شود. در محفظه شمـارش یـک جـریـان الکتـریکـی با فرکانس پایین (جریان مستقیم) بین الکترودهای خارجی که در دو طرف روزنه در الکترولیت معلق است، برقرار است. هنگامی‌که یک سلول خونی از منطقه حساس روزنه عبور می‌کند، باعث تغییر ولتاژ جریان الکتریکی شده و ایجاد یک پالس الکتریکی می کند که اندازه آن متناسب با حجم سلول است. سل‌کانترهایی که براساس امپدانس الکتریکی عمل می‌کنند دارای دو کانال جهت شمارش سلول ها هستند:  کانال شمارش اریتروسیت / پلاکت – کانال شمارش لکوسیت‌ها.

روش‌های اپتیکال (نوری)
فـن‌آوری الکتـرواپتیکـال، صرف نظر از روش خاص به کار گرفته شده اساسا بر واکنش متقابل نور و ماده استوار است. هنگامی که یک پرتو نوری به جسمی که دارای ضریب شکست (دانسیته) خاصی است برخورد کند به چند حالت در می آید . منبع نـوری بـه‌کـار گـرفته شده در دستگاه‌ها غالبا یک لامپ تنگستن-هالوژن یا یک لیزر نیمـه‌‌هادی (نظیر لیزر نئون-هلیوم) است. در این فن‌آوری سوسپانسیون رقیق شده سلـول‌هـای خونی به داخل جریان پیوسته‌ای از محلول الکترولیتی تزریق می‌شود. جـریان پیوسته و غلافی شکل محلول الکترولیت باعث هدایت و عبور سلول‌ها به صورت تک ردیفی (فلوسل) از کانال فلوسل  (Flow cell) می‌شود. در این کانال سلول‌ها در محل خاصی از مقابل منبع نوری عبور کرده و مورد اصابت پرتوهای نوری قرار می‌گیرد. بسته به نور موجود و وضعیت سلول، نور اصابت کرده به سلول ممکن است جذب شود، برگشت پیدا کند (بازتابش)، در جهت‌های گوناگونی پراکنده شود. در این سل‌کانترها، آشکارسازهای نوری  )Photodetectors(خاصی جهت شناسایی و تبدیل پرتوهای پراکنده شده به سیگنال‌های الکتریکی، تعبیه شده‌ است. 

‌تحلیل‌گرهای تلفیقی (هیبرید)
روش‌های امپدانسی و اپتیکال با وجود مزایای متعدد، هریک دارای محدودیت‌هایی است که کارایی آن ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به منظور رفع این محدودیت‌ها و دستیابی به فن‌آوری های برتر در شمارش سلولی، شرکت‌های سازنده تحلیل‌گرهای هماتولوژی به‌ تدریج به سمت به کارگیری روش‌های تلفیقی روی آوردند که این امر منجر به افزایش کارایی تحلیل‌گرها و نیز صحت پاسخ‌های حاصل از آن ها شده است. از جمله این روش‌های تلفیقی می‌توان به روش های  RF/DCو  VCSاشاره کرد .

بررسی ساختمان و عملکرد دستگاه شمارش گر ۱H
 ‌مدل  ۱Hیکی از موفق ترین مدل های آنالیزور های هماتولوژی است در ادامه به معرفی این دستگاه پرداخته می شود:

ساختمان ۱H
الف ) واکنش سیتوشیمیایی یا آماده سازی
ب ) فلوسل : سنجش ابعاد
ج)کانورتر : تبدیل خروجی دستگاه به اعداد

کانال های دستگاه ۱H
در این دستگاه چهار نوع کانال یا دریچه تعبیه شده است که هر کدام مربوط به عملگر خاصی هستند .  کانال هایی شامل کانال های گلبول های قرمز ، پلاکت ، پراکسیداز و هموگلوبین است . باید توجه کرد که در سل کانتر ها ابتدا سه شاخص هموگلوبین ، هماتوکریت و  MCVبه دست می آید و با استفاده از آن ها می توان سایر شاخص ها را به دست آورد . سه کانال اولی از روش فلوسایتومتری استفاده می کنند ولی کانال آخری (هموگلوبین) از روش رنگ سنجی استفاده می کند . 

 ‌کانال هموگلوبین 
روشـی کـه بـرای انـدازه گیری هموگلوبین در سل کانترها استفاده می شود که به صورت  رایج در آزمایشگاه ها استفاده می شود اما همان طور که می دانید این روش به مدت زمان زیادی نیاز دارد . در دستگاه های سل کانتر برای کاهش این زمان، با مقداری تغییرات از همین روش استفاده می شود  تا زمان آزمایش کاهش یابد.  در سل کانتر ۲‌میکرولیتر خون با ۵۰۰ میکرولیتر خون مخلوط شده و زمان نیز ، با کاهش مقادیر ، کاهش می یابد . 
میزان هموگلوبین در سل کانتر تقریبا مانند روش دستی آن است اما با دقت زیاد و با زمان بسیار کمتر انجام می شود . فلوسایتومتری روشی است که در دستگاه  ۱Hبرای اندازه گیری  RBC , PT , PO   ‌استفاده می شود . این روش دارای دقت بسیار زیادی است که در ادامه مورد بررسی قرار می گیرد.

فلوسایتومتری
فلوسایتومتری تکنیک مطالعه مشخصات ریز سلول ها است هنگامی که سلول ها یکـی پـس از دیگـری بـه صورت معلق در مایع سیال به همراه مایع غلیظ تری به نام  Sheathاز نقطه حساس نوری در داخل سلول می گذرند . کار این مایع غلیظ این است که باعث می شود سلول ها یکی یکی از روبه روی نور عبور کنند.
فـلــوســایـتــومتـری تکنیکـی بـرای شمـارش و بررسی ذرات میکروسکوپی مانند کروموزم ها و سلول ها است که با تعلیق آن ها در یک جریان مـایـع و عـبـور دادن آن ها از مقابل یک دستگاه شناسایی الکترونیکی ، کار می کند . 
فـلـوسـایـتومتری اجازه تجزیه و تحلیل هزار ذره را در هر ثانیه از  نظر چندین پارامتر فیزیکی  یا شیمیایی را می دهد. این روش به طور معمول بــرای شـنـاسـایـی نـاهـنـجـاری سـلامـتـی بـه ویـژه سـرطـان خـون استفاده می شود اما این تکنیک استفاده گسترده دیگری هم در زمینه پژوهش و بـالینـی دارد. ویـژگـی مشتـرک هـا ایـن اسـت که  ذرات را بــر اســاس خــاصـیــت فـیــزیکـی آن هـا دسته‌بندی می کنند و به این صورت می توان به جمعیت خالص دست یافت . 
اولـیــن دسـتـگــاه فـلــوسـایـتـومـتـری بـر اسـاس امـپــدانـس بـا استفـاده ازاصـل کـولتـر در آمـریکـا رونـمـائـی شـد (حـدود ۱۹۵۳ میلادی.) در سال ۱۹۶۸ ، اسـتـفــاده از روش هـای جـذب بـه طـور گستـرده مورد علاقه دانشمندان قرار گرفت و هـنــوز فـلــوسـایتـومتـری رواج پیـدا نکـرده بـود . بـــلافـــاصــلـــه بــعـــد از آن ، تــکــنــیـــک و ابــزارت فلوسایتومتری گسترش یافتند.
 ‌نـام اصـلـی تـکـنـیـک فـلـوسـایـتـومـتری “پالس سـیتوفتومتریآلمانی (Impulszytophotometrie) ‌بـــود .  در ســـال ۱۹۸۸ ، در کـنـفــراســن مـجـمــع مـهـنـدسـان آمـریـکـا در شـهر فلوریدا ، نام آن به “فلوسایتومتری ” تغییر و به این صورت گسترش یافت . 
تـکنیک  فلوسایتومتری به طور کلی روشی برای شمارش ذرات و بررسی میکروسکوپی ، مـانـند سلول ها و کروموزوم ها است . در این حالت ذره در یک جریان سیال تعلیق شده و ذره یکی به یکی از مقابل نور عبور می کند و شمارش انـجـام مـی شـود . هـمـچـنـیـن این دستگاه اجازه بررسی  multiparametricپارامتر های فیزیکی و شیمیایی را در یک زمان بسیار اندک  می دهد. فـلـوسـایـتـومـتـری بـه طـور مـداوم در تـشـخـیـص اختلالات، به خصوص سرطان خون استفاده می شود.

 ‌نحوه کار دستگاه 
باریکه ای از نور (معمولا نور لیزر) تنها از یک طول موج به جریان مایع هیدرودینامیک متمرکز شده تابانده می شود . تعدادی آشکارساز در نقاطی که جریان از برابر باریکه نور عبور می کند تعبیه شده اند : یکی از آن ها در یک خط با پرتو نور  اسکاتر فور وارد یا پیش برنده   FSCو تعدادی دیگر هم عمود بر آن (اسکاتر کناری   SSCقرار دارند همچنین تعدادی آشکار ساز فلورسنت هم در دستگاه تعبیه شده است . هر یک از ذرات معلق ۲/۰ تا ۱۵۰ میکرومتر از پرتو لیزر عبور می کنند و نور را پراکنده می کنند و مواد شیمیایی فلورسنت در ذرات یا متصل شده به ذرات تحریک می شوند و نوری با طول موج بالا نسبت به منبع ساطع می کنند، ترکیب نور اسکترها و فلورسنت توسط دکتورها انجام می شـود ایـن روش بـررسـی سـاختمـان فیـزیکـی و شیمیایی و همچنین کسب اطلاعات مختلف از هر گونه ذره را ممکن می سازد.  FSCیا اسکاتر مقابل (فوروارد اسکاتر) با اندازه سلول و  SSCبا پیچیدگی درونی ذره (مانند شکل هسته ، تعداد و شکل گرانول های داخل سیتوپلاسمی ، زبری غشا ) متناسب است .
 ‌برخی از دستگاه های فلوسایتومتری در بازار نور فلورسنت را حذف کرده اند و تنها از نور اسکاتر ها استفاده می کنند. ساختار فلوسیتومتر در شکل ۱ نشان داده شده است.

 ‌سه اصل مهم در فلوسایتو متری 
الف ) یکنواخت بودن جریان عبور سلول ها 
ب ) یکنواخت بودن غلظت سیال و محلول sheath
ج ) یکنواخت بودن فشار مکش و ترزیق ذرات

مقادیر قابل اندازه گیری توسط فلوسایتو متری در هماتولوژی
حجم و مورفولوژی RBC
رنگدانه های سلول
چرخه  RNA DNA,
 ‌تغییرات پروتئین ها 
 ‌بررسی  CDمارکر های   به ویژه در لوسمی و بیماری های لوکوسیتی
 ‌آنتی ژن های داخل سلولی و حتی هسته ای
 ‌الکترولیت های و  PHداخل سلولی
 ‌سیالیت غشا
فلوسیتومترهای امروزی قادرند تا هزار ذره را در یک ثانیه بررسی کنند که به آن ها زمـان حـقـیـقـی  (Real time) مـی گـویـنـد . این دستگاه ها می توانند ذرات را بر اساس ویژگی‌های خاص ایزوله و آنالیز کنند . یک دستگاه فلوسایتومتری شبیه میکروسکوپ است با این تفاوت که به جای تولید یک تصویر از سلول ، دارای توانایی عملکردی بسیار بالا است و خودکار بر اساس پارامتر ها، سلول ها را شمارش می کند .

 ‌ساختمان فلوسیتومتر
دستگاه فلوسایتومتری دارای پنج جزء اصلی است
جریان سلولی : (flow cell)جریان مایع  که سلول های نمونه را حمل و صف بندی می کند تا یکی یکی از مقابل پرتو نور لیزر عبور کنند . 
سیستم اندازه گیری : به طور معمول برای اندازه گیر امپدانس مورد استفاده قرار می‌گیرد . 
سیستم نوری : لامپ (جیوه یا زنون) ، لیزر خنک کننده آبی با قدرت زیاد (لیزری که توسط سیستم ابی خنک می شوند) (آرگون ، کریپتون ، لیزر رنگی) ، لیزر خنک کننده آبی با قدرت کم (آرگون ۴۸۸ نانومتر) ، لیزر دیودی (آبی ، سبز ، قرمز ، بنفش)، جزء سیستم نوری فلوسیتومتر هستند که در سیگنال نوری کاربرد دارند . 
سیستم ADC (تبدیل کننده سیستم آنالوگ به دیجیتال:) که سیگنال های نوری  اسکترهای جـلـــو و پـهـلـــویــی و هـمـچـنـیــن سـیـگـنــال هــای فلورسنت را به سیگنال های الکترونیکی که قابل شناسایی با کامپیوتر هستند ،  تبدیل می کند .
سیستـم تقـویـت کننـده خطـی یـا لگـاریتمـی‌‌، ‌رایانه برای آنالیز سیگنال ها ‌و آنالیز اطلاعات 

پروتکلGating 
اطـــــلاعـــــات جـــمـــــع آوری شـــــده تـــــوســـــط فلوسیتومتر را می توان در یک بعد ، دو بعد یا حتی سـه بعـد بـرای تولید یک هیستوگرام رسم کرد (شکل۲٫) مناطقی از این هیستوگرام را می توان به صورت مرتب بر اساس شدت فلورسنت از هم جــدا کــرد . ایــن کــار بــا استفـاده از واحـد هـای اسـتـخـراجـی انـجـام می گیرد که به آن ها گیت مــــی‌گــــویــنــــد . پـــروتــکـــل هـــای اخــتــصـــاصـــی  Gatting بـرای شنـاسـایـی بیمـاری هـا و همچنین اهداف کلینیک و آزمایشگاهی به خصوص در خون شناسی تعریف و ایجاد شده است . 
رسـم هـا معمـولا در مقیـاس های لگارتیمی سـاختـه می شوند. از آنجا که طیف رنگ های فلورسنت با هم ، همپوشانی دارند سیگنال ها در آشکارسازها باید از نظر الکتریکی و محاسباتی جــــدا شــــونـــد . داده هـــای گـــردآوری شـــده بـــا فـلـوسـایـتومتری توسط نرم افزار های مختلفی مانند  WinMD،  Flowjo،  Cell quest Proبررسی می‌شوند . بعد از اینکه داده ها جمع آوری شدند دیـگـر نـیـاز بـه اتـصـال دسـتـگـاه فـلـوسـایـتومتری نیست‌.  به همین دلیل است که بررسی ها معمولا در رایانه جداگانه ای انجام می گیرد . این کار به ویـژه در مـراکـزی که با تقاضای بالا استفاده از دستگاه روبه رو هستند لازم است . 

تجزیه و تحلیل محاسباتی 
پیشرفت های اخیر در شناسایی خودکار که بر اسـاس روش هـای مـحـاسـبـاتـی انجام می شود ارائـه کـنـنـده جـایـگـزیـنـی  بـرای استراتژی های  gateاسـت‌.  سیستم های خودکار شناسایی به طور بالقوه جمعیت های پنهان و نادر را شناسایی می کنند.

میکسر هماتولوژی 
جهت مخلوط کردن آهسته و با حرکت ملایم خــون بــا مــاده ضــد انـعقـاد در آزمـایشگـاه هـای کلینیکال مورد استفاده قرار می گیرد.
نـوع حـرکـت در ایـن دسـتگاه که به صورت مارپیچ و الاکلنگی است باعث می شود تا بهترین شرایط اختلاط در محتویات لوله ایجاد شود.
میکسر هماتولوژی به عنوان یک جز لاینکف دســتـگــاه هــای ســل کــانـتــر در آزمــایـشـگــاه هــا محسوب می شود.

کروماتوگرافی 
یکی از پرکاربردترین روش‌های جداسازی مـواد در آزمـایـشـگاه کروماتوگرافی است و در مــواقـعــی کــه جــداســازی بــه روش‌هـای دیـگـر غیر‌ممکن است به راحتی می‌توان از این روش اســتــفــــاده کــــرد. آزمــــایــــش هــــا بـــا اسـتـفـــاده از  کـرومـاتـوگـرافـی در عـرض زمـانـی بسیار کوتاه انجام  می گیرد،  و وسایل مورد نیاز آن نیز دارای قیمت مناسبی است.
 ‌کروماتوگرافی به معنی رنگ نگاری است که تــرکـیـبــی از دو واژه “کــرومــا” بـه مـعـنـی رنـگ و “گـــروفـیـــن” بـــه مـعـنـــی نـــوشـتـــن اســت. اســاس کـرومـاتـوگرافی ، جذب سطحی مواد و توزیع آن‌ها در دو فاز است. در این روش جداسازی بر اسـاس حـرکـت نسبی دو فاز صورت می‌گیرد بدین ترتیب که یکی از فازها که  فاز ساکن نامیده مـی‌شـود بـدون حـرکـت اسـت و فـاز دیگـر فـاز مـتـحـرک نام دارد. با عبور دادن فاز متحرک از داخل فاز ساکن جریانی به وجود می‌آید، در این حــالــت اجــزای مـخـتـلـف نـمـونـه سـرعـت‌هـای حـرکـت مختلـف دارند و جداسازی بر اساس همیـن اختـلاف سـرعـت‌هـا انجام می‌شود. فاز متحرک می‌تواند گاز یا مایع و فاز ساکن می‌تواند جامد یا مایع باشد. 

روش‌های کروماتوگرافی
روش‌های کروماتوگرافی، بر حسب ماهیت فاز متحرک و سپس بر حسب ماهیت فاز ساکن، ممکـن اسـت جـامـد، مـایـع و گـاز بـاشنـد. بدین تـرتیـب، فـراینـد کـروماتوگرافی به چهار بخش اصلی تقسیم می‌شود. اگر فاز ساکن، مایع باشد کروماتوگرافی را تقسیمی می‌نامند.

انواع کروماتوگرافی

هر یک از ۴ نوع اصلی کروماتوگرافی انواع مختلفی دارد:
کـرومـاتـوگـرافـی مـایـع  جامد، کروماتوگرافی جذب سطحی، کروماتوگرافی لایهِ نـازک، کـرومـاتـوگـرافی تبادل یونی، کروماتوگرافی ژلی، کروماتوگرافی گاز/‌ جامد، کروماتوگرافی/ مایع، کروماتوگرافی تقسیمی، کروماتوگرافی کاغذی، کروماتوگرافی گـاز  مـایـع، کـرومـاتـوگـرافـی گـاز  مـایـع، کـرومـاتـوگرافی ستون موئین. جدول۱ انواع کروماتوگرافی به همراه موارد تشکیل دهنده آن را نشان می دهد.

مزیت روش های کروماتوگرافی
روش های کروماتوگرافی می‌توانند جداسازی‌هایی را که به روش های دیگر خیلی مشکل ترند، انجام دهند. زیرا اختلاف جزئی موجود در رفتار جزئی اجسام، در جریان عبور آن ها از یک سیستم کروماتوگرافی چند برابر می‌شود. هر چه این اختلاف بیشتر شود، قدرت جداسازی بیشتر و برای انجام جداسازی نیاز کمتری به وجود اختلافات دیگر خواهد بود.
یکی از مزایای برجسته روش‌های کروماتوگرافی این است که آن ها آرام هستند. به این معنی که احتمال تجزیه مواد جداشونده به وسیله  ‌این روش‌ها در مقایسه با سایر روش‌ها کمتر است. مزیت دیگر روش‌های کروماتوگرافی این است که تنها مقدار بسیار کمی از مخلوط برای تجزیه لازم است. به این علت، روش‌های تجزیه‌ای مربوط به جداسازی کروماتوگرافی می‌توانند در مقیاس میکرو و نیمه میکرو انجام گیرند. 

انتخاب بهترین روش کروماتوگرافی
انتخاب نوع روش کروماتوگرافی به جز در موارد واضح(مانند کروماتوگرافی گازی در جداسازی گازها) عموما تجربی است. زیرا هنوز هیچ راهی برای پیش‌بینی بهترین روش برای جداسازی اجسام، مگر در چند مورد ساده وجود ندارد.
در ابتـدا روش‌هـای سـاده‌تـری مـاننـد کـروماتوگرافی کاغذی و لایه نازک امتحان می‌شوند. در صورتی که با این روش‌ها مستقیما قادر به جداسازی باشند، جداسازی را باید به وسیله آن ها صورت داد. در غیر این صورت، از روش‌های پیچیده‌تر استفاده مـی‌شـود. کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HELC)، وقتی که روش‌های ساده فاقد کارایی لازم هستند، می‌تواند پاسخگو باشد.

نرخ رسوب گلبول های قرمز
یکی از شاخص های بسیار مهم  و جالب آزمایشات خون   ESR   ‌است که حدود ۲۰ یا ۳۰ سال است که از این شاخص برای شناسایی یا بررسی میزان پیشرفت و وضعیت بیماری استفاده می شود . 
مقدار   ESRدر آزمایشات خون بسیاری از افراد مشاهده می شود و واحد آن میلی متر در ساعت است و چون شاخصی با حساسیت بالا است در پاسخ به اختلالات بدن زود تغییر می کند .این تست ، تستی با حساسیت زیاد است ولی اختصاصیت کمی دارد یعنی افزایش یا کاهش آن نشان دهنده طیف وسیعی از اختلات در بدن است. از قدیم   ESR  ‌با التهاب رابطه داشت و التهاب وعفونت باعث افزایش آن می شد هر چند که امروزه از شاخص های تازه تر و حساس تری مانند  CRP ‌نیز برای بررسی التهابات استفاده می شود اما باز هم   ESR ‌ارزش خود را از دست نداده است . به طور کلی امروزه میزان   ESR  ‌و  CRPبه طور یکسان در زمان التهاب (با یکسری استثناء ها ) افزایش می یابد و پزشکان این دو را با هم مقایسه می کنند.

روش های اندازه گیری  ESR
روش های مختلفی برای اندازه گیری   ESRوجود دارد و هر کدام از روش ها مزیت خاصی دارند اما همه آن ها بر اصل نیرو های بین گلبول های قرمز و رسوب آن ها استوار هستند. مهمترین روش ، وسترگرین است که توسط پیپت مخصوص آن انجام می شود‌. از سایر روش ها می توان به  موارد زیر اشاره کرد:
‌روش وینتروب 
‌روش اصلاح یافته وسترگرین 
‌روش میکرو ESR
‌روش زتافیوژ
با توجه به اینکه رایج ترین روش وسترگرین است ، این روش را تا حدودی مورد بررسی قرار می گیرد.
در این روش از پیپت مخصوص   ESR  ‌استفاده می شود  . این پیپت ۳۰ سانتی متر طول دارد و ۵/۲ میلیمتر قطر داخلی دارد . با توجه به این اعداد، به حجم یک میلیمتر خون  می‌گیرد . این پیپت از ۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر درجه بندی شده است.
روش تست: نمونه وریدی تهیه شده باید به نسبت ۱ به ۴ با ضد انعقاد سیترات سدیم مخلوط شده باشد و مدت زیادی از خون گیری نگذشته باشد . بعد از تهیه نمونه، یک میلی لیتر از خون را داخل پیپت مربوط به تست ریخته می شود و این کار طوری انجام می‌شود که هیچ گونه حبابی در داخل پیپت ایجاد نشود بعد در ادامه پیپت را با گیره مخصوص آن به صورت کاملا عمود و ۹۰ درجه نسبت به سطح قرا داده می شود و از همان لحظه به مدت ۶۰ دقیقه زمان گرفته می شود و بعد از ۶۰ دقیقه میزان رسوب گلبول‌ها گزارش می شود . باید دقت شود که  :
‌پیپت کاملا عمود باشد . 
‌خون وریدی و بیش از ۲ ساعت از زمان خون گیری نگذشته باشد . 
‌خون با ضد انعقاد سیترات و به نسبت ۱ به ۴ رقیق شده باشد . 
‌آفتاب مستقیم بر نمونه در حین تست نتابد . 
‌دمای محل آزمایش ۲۰ تا ۲۵ درجه باشد . اگر هوا سرد باشد به علت افزایش غلظت خون میزان   ESRکاهش نشان خواهد داد . 
‌فرد مورد نظر قبلا از هپارین استفاده نکرده باشد چون هپارین باعث کاهش پتانسیل و در نتیجه افزایش  ESRخواهدشد (عدم استفاده از هپارین به عنوان ضد انعقاد هم به همین علت است.)
‌خون مورد آزمایش بدون لخته و همولیز باشد . 
بـعــد از ۶۰ دقـیـقــه مـیــزان رســوب سلـول هـا خـوانـده شـود. مـقـادیـر مـرجـع بـا تـوجـه بـه سن متفاوت است به طوری که میزان  ESR  در اطفال و مردان کمتر ولی در زنان و افراد مسن زیاد است . بــالا بــودن مـیــزان هـمــاتــوکـریـت در نـوزادان و اطفـال(افزایش گلبول های قرمز باعث کاهش  ESRاسـت ) علـت پـایین بودن  ESR  است. در مــردان هــم بــه عـلــت تــاثـیـر آنـدروژن هـا مـاننـد تستسترون میزان  ESRکمتر است . افزایش سن به علت تغییر در مورفولوژی گلبول های قرمز باعث افزایش  ESRمی شود.
شــرکــت فـنـون آزمـایـشـگـاهـی  (LAB TECH) ‌ارائــــه‌کــنــنــــده انــــواع لــــوازم دقـیـــق و کـــارآمـــد آزمـایـشـگـاهـی اسـت فـهـرسـتـی از مـحـصولات شرکت‌های معتبر با کیفیتی مناسب برای کسب نتیجه‌ای سریع، مطمئن و دقیق در ادامه بیان شده است.

دستگاه  Aspirator
پـمـپ آسـپـیـراسـیـون دقـیـق قـابـل اسـتفاده در تخصص زنان، نوروسرجری و میکروسرجری اسـت. حـمل و نقل آسان، بسیار بادوام و قابل اطمینان، بی صدا، کنترل پیوسته فشار تنفسی، از ویژگی های آن است و ‌در دو نوع شامل هات پـلـیت و بدون هات پلیت وجود دارد و دارای سیستم قابل استریل است. این دستگاه ساخت کشور آلمان است.

 ‌سوزن پانکچر (Puncture Needles)
1- ‌برای تست‌های   MEAو   LALو همچنین بیوپسی‌های مختلف 
۲-دارای ســـایـــز‌هـــای مــتــفـــاوت مــنـطـبــق بــا استاندارد ۱۰۹۹۳ ISO
3-دارای مجوز‌FDA  در تمامی سوزن های پزشکی 
۴-یک بار مصرف و دارای بسته بندی دو بار استریل شده

دستگاه اندازه گیری گازهای خونی 
  ABGمختصر شده  Arterial blood gasبه معنی گاز های خون شریانی است . برای اندازه گیری گازها در خون ، دستگاه مخصوصی به همین نام وجـود دارد. گاز های خونی شامل دی اکسید کربن ، اکسیژن ، بیکربنات و گاهی  PHخواهند بود . دستگاهی که برای اندازه گیری اکسیژن ، دی اکسیـد کـربـن و اسیـدیتـه استفـاده مـی شود کاملا خودکار است. جمع آوری نمونه مناسب و جابه جایی مناسب آن برای اندازه گیری گاز ها بسیـار مهـم اسـت. نمـونـه گـرفته شده برای این تست می تواند نمونه شریانی  یا سیاه رگی  یا حتی مویرگی باشد . مقادیر گاز های خونی به اتسمفر بـسـیــار حـســاس هـسـتـنــد و بـایـد سعـی شـود تـا خون‌گیری در شرایط بی هوازی انجام گیرد که ایــن شــرایــط ایــده آل اسـت. مـانـنـد بـسـیـاری از تــســــت‌هــــای دیــگــــری آزمــــایـشـگـــاهـــی بـــایـــد انــدازه‌گـیــری گــازهــای خــونـی در عـرض نـیـم ساعت انجام گیرد .برای اندازه گیری گاز ها در خون باید از خون کامل استفاده کرد. برای این منظور از هر جایی که مناسب است و می توان خونگیری وریدی کرد می توان مبادرت به خون گیـری کـرد . محل‌های خون گیری همان رگ هـای مـوجـود و در دستـرس انـدامی هستند اما بـرای مطـالعـات خـاص ممکـن است به شریان های بزرگ یا شریان های موجود در فضای قلبی نیاز باشد .  آنالیزگران نمونه باید دقت کنند که بعضی از نمونه ها به دشواری جمع آوری می شوند بنابراین باید با نهایت دقت جابه جا شوند . تفاوت در گاز های خونی وریدی و شریانی بیشتر در مورد فشار اکسیژن مطرح است . فشار اکسیژن تنها حالت بالینی است که نیاز به نمونه شریانی دارد. 
فشار اکسیژن (PO) در وریدی ها  معمولا mrn  Hg 70-60   ‌کمتر از مقدار شریانی است وقتـی کـه اکسیـژن وارد مـویـرگ هـا مـی شود زمانی که مقدار فشار دی اکسید کربن (PCO) در ورید ها ۲ تا ۸ میلیمتر جیوه بیشتر از شریان ها است .

مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی

شکل ۳ شماتیکی از دستگاه اندازه گیری گاز های

خونی را نشان می دهد . پیشرفت اخیر در دستگاه اندازه گیری گاز های خونی ، دستگاه های   stat profileاست که برای تسـت هـای  point-of-careیـا تسـت هـای کنـار بستـر استفـاده مـی شـونـد . بسیـاری از شرکت‌‌ها   امروزه دستگاه هایی را تولید می کنند که کوچک، مستقل ، قابل حمل و دارای استفاده راحت برای اپراتور باشند . این دستگاه ها برای آزمایشگاه های اقماری طراحی شده اند و برخی دارای الکترود های یک بار مصرف هستند . 
نحوه استفاده و کار این دستگاه ها به این صورت است که اپراتور و آزمایش کننده نمونه خون مناسب را به نمونه کاوشگر یا پروب اضافه می کند سپس با استفاده از فرمان‌هایی که توسط یک صفحه کلید داده می شود ، مقداری نمونه اولیه از نمونه اصلی (که حاوی پروب است و در مرحله اولیه به نمونه خون اضافه شده است) ، با استفاده از یک پمپ پریستالتیک ، مکش شده و در روی چمبر ۶۰ تا ۱۵۰ میکرولیتری وارد می شود. پمپ تحت کنترل رایانه است تا بعد از ورود نمونه ،  پمپ متوقف شود تا نمونه بر روی چمبر ساکن شود (برای اینکه چمبر به تعادل دمایی برسد) و این کار تا پایان اندازه گیری ادامه می یابد .
بعد از اندازه گیری، نمونه توسط پمپ به بیرون دفع می شود و نتایج مربوط به گاز ها بـر روی صـفـحـه نـمـایـش داده مـی شوند و همچنین به صورت نوار گزارشی پرینت می‌شوند.

منبع: نشریه مهندسی پزشکی شماره ۱۲۰

مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی مهندسی پزشکی


نوع مطلب : تجهیزات آزمایشگاهی ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 13 اردیبهشت 1397 06:33 ب.ظ
Hey there would you mind letting me know which hosting company you're working with?
I've loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads
a lot faster then most. Can you recommend a
good hosting provider at a reasonable price? Thanks a lot, I appreciate it!
جمعه 4 اسفند 1396 06:51 ق.ظ
سلام از لس آنجلس! من خسته شده اشک در محل کار، بنابراین من تصمیم گرفتم که سایت خود را بر روی آیفون من در طول سال
وقت ناهار. من از اطلاعاتی که در اینجا ارائه می دهید و از آن لذت می برم
نمی توانم منتظر بمانم تا وقتی که من به خانه بروم نگاهی بینداز. من بلافاصله وبلاگ شما را بر روی تلفن من لمس کردم.
من حتی از WIFI استفاده نمی کنم، فقط 3G.. به هر حال، وبلاگ فوق العاده!
چهارشنبه 15 آذر 1396 10:06 ب.ظ
وبلاگ عالی اینجاست! همچنین وب سایت شما به سرعت بالا میاد!
چه میزبان وب شما استفاده می کنید؟ آیا می توانم پیوند وابستگی شما به آن را دریافت کنم؟
میزبان شما؟ آرزو می کنم وب سایت من به سرعت به عنوان شما لود شود
لول
چهارشنبه 17 آبان 1396 10:32 ب.ظ
تشکر برای هر وبسایت آموزنده ی دیگر. در جای دیگری می توانم اطلاعاتی را که در چنین ابزاری کامل شده است، دریافت کنم؟
من یک تعهد دارم که در حال حاضر در حال اجرا هستم و من
برای چنین اطلاعاتی در نظر گرفته شده است.
چهارشنبه 10 آبان 1396 07:19 ب.ظ
هوم، هر کس دیگری با این تصاویر مشکل دارد
بارگذاری وبلاگ من سعی میکنم این را بفهمم
یک مشکل در پایان من و یا اگر آن وبلاگ است. از تمامی پیشنهادات به خوبی قدردانی خواهد شد.
یکشنبه 19 شهریور 1396 05:28 ب.ظ
در این موضوع تقریبا غیرممکن است که افراد تحصیلکرده را پیدا کنید
با این حال، شما صدای خود را مانند شما می دانید آنچه شما در مورد صحبت می کنید!
با تشکر
یکشنبه 19 شهریور 1396 04:48 ب.ظ
This is a good tip particularly to those fresh to the blogosphere.
Simple but very precise info… Many thanks for sharing this one.
A must read article!
یکشنبه 19 شهریور 1396 02:56 ب.ظ
Howdy فقط می خواست به شما یک سر سریع را به من بدهید. این
کلمات در محتوای شما به نظر می رسد از صفحه نمایش در IE اجرا می شود.
من مطمئن نیستم که آیا این یک مسئله قالببندی است یا چیزی برای سازگاری با مرورگر اینترنت، اما به نظر میرسد که به شما اطلاع میدهم.
روش اجرا و طراحی بهرحال بی نظیر به نظر میرسد! امیدوارم مشکل شما حل شود. کودوس
یکشنبه 19 شهریور 1396 02:11 ب.ظ
این طراحی باور نکردنی است! شما قطعا می دانید که چگونه خواننده را سرگرم نگه دارید.
بین شوخ طبعی و فیلم های شما، تقریبا به نقل مکان کرد تا وبلاگ من را شروع کنم (خوب، تقریبا... هاها!) کار خارق العاده.
من واقعا دوست داشتم آنچه را که شما باید بگویید، و بیشتر از آن، چگونه شما آن را ارائه.
بیش از حد سرد!
یکشنبه 19 شهریور 1396 09:32 ق.ظ
فوق العاده قرار داده است، بسیار آموزنده است. من تعجب می کنم
چرا متخصصان متضاد این بخش متوجه نمی شوند
این. تو باید نوشتنت را ادامه دهی. من مطمئن هستم، شما یک
پایگاه های خوانندگان بزرگ در حال حاضر!
یکشنبه 19 شهریور 1396 03:43 ق.ظ
من همیشه مورد مطالعه قرار گرفتم و در نوشتن مقاله نوشتم
در حال حاضر من از کاربران اینترنت استفاده می کنم و از همین امروز از شبکه برای مقالات استفاده می کنم.
سه شنبه 14 شهریور 1396 02:54 ب.ظ
Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it ;) I
will revisit yet again since I book marked it. Money and freedom
is the best way to change, may you be rich and continue to
guide others.
پنجشنبه 12 مرداد 1396 09:27 ب.ظ
Hi, always i used to check website posts here in the early hours
in the daylight, as i enjoy to gain knowledge of more and more.
پنجشنبه 29 تیر 1396 12:43 ق.ظ
Fabulous, what a blog it is! This webpage presents valuable information to us, keep it up.
چهارشنبه 28 تیر 1396 08:08 ب.ظ
Very nice article, totally what I needed.
چهارشنبه 28 تیر 1396 12:25 ب.ظ
I've read a few excellent stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
I wonder how much effort you place to create
the sort of excellent informative web site.
چهارشنبه 28 تیر 1396 11:06 ق.ظ
What's up, I desire to subscribe for this blog to take hottest updates, so where can i do it please help out.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:31 ق.ظ
Saved as a favorite, I like your blog!
دوشنبه 6 بهمن 1393 12:51 ب.ظ

سلام خوبی؟
وبلاگتو دیدم خیلی قشنگ بود. دوستش داشتم.
چرا به سایت تبدیلش نمیکنی که با کلاس باشه؟
من تو کار هاست و دامنه و طراحی سایتم .
رفاقتی هم شده اگه بخواهی وبلاگت را به سایت تبدیل کنم.
برو تو سایتم عضو بشو و فقط یه دامنه آی آر بخر بقیه کاراش را خودم برات انجامش میدم قیمتی هم نداره فقط 5000 تومنه.
اگه کاری هم داشتی بهم زنگ بزن
09121596033
عاشقانه و بیصبرانه منتظرتم
http://manage.mirhost.ir
یکشنبه 14 اسفند 1390 12:45 ب.ظ
خوب است ولی سایت نیس وبلاگ است ....موفق باشید..
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
   
   

کد گوگل پلاس

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو